Poznávejte Prahu, která je skrytá

01.09.2017 10:12

 

1.9.2017    Metro    str. 14   Víkend

    LUCIE MOTTLOVÁ    České dráhy   

Vydejte se po stopách Franze Kafky, podzemím Vyšehradu, do tajemných Střešovic i za Emou Destinnovou.

 

Také rádi objevujete zapomenuté kouty Prahy? V rámci Vlastivědných vycházek je můžete díky průvodcům z Prague City Tourism společně poznávat.

            Od vyhlídky Emy Destinnové na Kolčavu se můžete vydat už zítra. „Trasa začínající na rozhraní Střížkova a Proseka nabídne nejen krásné výhledy, ale také procházku kolem Proseckých skal nebo vinice Máchalka. Podél bobové dráhy se vydáme do parku v Podviní, kde se nachází originální dětské hřiště. Odtud půjdeme po břehu Rokytky až ke staré usedlosti Kolčavka,“ láká průvodkyně Eva Sokolová. Sraz je ve 14.30 hodin na stanici Čertův vršek.

            V neděli se můžete podívat do minulosti a současnosti Klánovic. „Vycházka nás zavede do míst, která byla pojmenována po zakladateli původní osady, písaři zbraslavského okresního soudu Václavu Klánovi. Rozsáhlá lesní lokalita se postupně přeměnila na vyhledávanou lázeňskou a rekreační zónu s kolonádou, bazénem, řadou zahradních kaváren a dokonce i golfovým hřištěm,“ zve průvodkyně Marie Hátleová na prohlídku Klánovic. Vychází se ve 14 hodin od vlakové zastávky Klánovice. Do podzemí vyšehradského areálu, kasemat, podzemních chodeb někdejší barokní pevnosti a sálu Gorlice, kde jsou umístěny některé originály soch z Karlova mostu, se můžete podívat v sobotu 9. září. Sraz je ve 14 hodin u Táborské brány.

            Znáte staré Střešovice a Střešovičky? „Pojďte s námi poznávat bývalou dělnickou kolonii, ze které se dodnes zachovalo malebné místo uprostřed velkoměsta, v současnosti vyhlášené památkovou zónou. Povídat si budeme o starých Střešovicích a Střešovičkách a o tom, jak vznikala zdejší malebná zástavba. Připomeneme si stávající kostel sv. Norberta i začátkem 20. století postavený dům Norbertinum,“ popisuje vycházku naplánovanou na 17. září průvodkyně Marie Hátleová. Začátek akce je ve 14 hodin na zastávce Baterie.

            Zajímavostí je, že tu stále působí dobročinný spolek Medáci, který pořádá kulturní akce a usiluje o ochranu, obnovu a oživení starých Střešovic. Tato oblast je jednou z posledních pražských enkláv, které připomínají někdejší venkovský život za hranicemi hlavního města.

            Pro milovníky secese a kubismu je připravená na 25. září prohlídka za dílem Emila Kralíčka. Začátek prohlídky je v 16.30 hodin na Jungmannově náměstí u sochy J. Jungmanna.

            Pražského rodáka Franze Kafku připomene 26. září vycházka po okolí Staroměstského náměstí. „Ukážeme si, kde se narodil i které školy navštěvoval. Povíme si, co bylo předmětem jeho studia a čím se ve svém zaměstnání zabýval. Neopomeneme ani na jeho rodinu a na útočiště, ve kterých hledal potřebný klid pro svou tvorbu. Jednotlivá místa a události v Kafkově životě si doplníme literárními ukázkami z jeho prací,“ říká průvodkyně Dana Kratochvílová. Sraz je v 17 hodin u staroměstského kostela sv. Mikuláše na náměstí Franze Kafky.

            Pokud dáváte přednost přírodě, zajděte si 30. září do Divoké Šárky. Procházka Šáreckým údolím připomene tuto lokalitu nejen jako dějiště známé pověsti, ale i jako místo osídlené Slovany již v 7. století. Projdete se soutěskou Džbán, kolem Čertova mlýna a lesního divadla zpět k vodní nádrži Džbán. Začátek procházky je ve 14 hodin na zastávce Divoká Šárka.

            Prohlídky mají omezenou kapacitu, proto je lepší využít předprodeje, kde máte druhou vstupenku za polovinu. Více na http://www.prazskevychazky.cz.

 

***

 

Cyklohráček

 

I v novém školním roce se mohou malí a velcí výletníci těšit na vlak Cyklohráček, v němž na ně opět čekají vozy plné her, hraček a další zábavy. * Na státní svátek ve čtvrtek 28. září Cyklohráček vyrazí na svou cestu z Prahy do Slaného. Bude tu tradiční oslava sv. českého patrona sv. Václava na hradišti Budeč s řemeslnými dílnami, divadly, šermíři a komentovanými prohlídkami rotundy sv. Petra a Pavla. * Cyklohráček z pražského Hlavního nádraží vyrazí také 30. září, a to do železničního muzea ve Zlonicích. Návštěvníci si budou moct prohlédnout historické lokomotivy a další zajímavé stroje.

—————

Zpět