SŽDC připravuje modernizaci železničního uzlu v České Třebové

21.08.2017 10:50

 

18.8.2017    Zpravodajství ČTK    str. 0   dpr sta

        České dráhy   

Česká Třebová (Orlickoústecko) 18. srpna (ČTK) - Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) připravuje rozsáhlou modernizaci železničního uzlu v České Třebové. Cílem je rekonstrukce osobního nádraží a zvýšení traťové rychlosti při průjezdu z 60 na 80 kilometrů za hodinu. Do oprav jsou zahrnuty i úseky pro nákladní dopravu, zjistila ČTK z oznámení vlivu záměru na životní prostředí (EIA).

Stavba by měla přinést výrazné časové úspory pro tranzit nákladních vlaků mimo osobní nádraží. Zvýšení rychlosti umožní rekonstrukce části obou zhlaví vjezdové skupiny, opraví se i zhlaví odjezdové skupiny využívané pro nákladní dopravu. Ta spolu s trakčním vedením a zabezpečovacím zařízením tvoří jeden technologický celek s osobním nádražím. Na něm se zvýší hrany u všech nástupišť. Nezbytná bude i rekonstrukce měnírny a napájení. Během modernizace se rovněž přestaví mosty a upraví podchody.

Rekonstrukci plánuje SŽDC zahájit v březnu 2019, dokončená by měla být v listopadu 2023. Investice by měla být hrazena z fondů Evropské unie.

Železniční uzly v Pardubicích a České Třebové jsou jedny z posledních, které na prvním koridoru zatím nepodstoupily modernizaci. Oba jsou již zastaralé, zařízení a použité technologie jsou na hranici životnosti. V roce 2016 časem SŽDC dokončila stavbu Průjezd železničním uzlem Ústí nad Orlicí.

 

 

—————

Zpět