Co jsem řekl kancléřce Merkelové.

15.09.2016 09:46

 Jak to vypadá, když prezident Zeman nedělá kampaň

14.9.2016    aktualne.cz    str. 0   Pardubický kraj

    Adéla Skoupá    České dráhy   

Návštěvou prezidenta v Pardubicích se prolíná téma migrace. Pardubice - Potkají se Miloš Zeman s Angelou Merkelovou a český prezident jí na uvítanou řekne... Co

 

Pardubice - Potkají se Miloš Zeman s Angelou Merkelovou a český prezident jí na uvítanou řekne... Co na první poslech může znít jako anekdota, byl ve skutečnosti nejčastější motiv, který Miloš Zeman ve středu zmiňoval v rámci své návštěvy Pardubického kraje.

 

Když se při debatě v továrně na sportovní sítě Berger-Huck v Horním Jelení zeptali němečtí majitelé firmy, co prezident říká na to, zda by Česko v dobách chybějící pracovní síly nemělo přijmout uprchlíky z Německa, Zeman odvětil: "Jak už jsem říkal kancléřce Merkelové, když si domů pozvete hosta, neposíláte jej k sousedovi na oběd..."

 

Prezident si tím vysloužil si tím hlasitý potlesk, a tak stejnou repliku zopakoval i na plácku u kulturního domu v Holicích. "Češi jsou pesimisté a vidí vždy sklenice poloprázdné. Chtěl bych vám, občanům Holic, popřát, abyste měli ve svém životě hodně poloplných sklenic,“ dodal Zeman a ukončil besedu se slovy "Slunce v duši!"

 

Zeman se v regionu ukazuje během svého funkční období už počtvrté. Nejnovější třídenní návštěvu načasoval zrovna na termín, kdy kulminují kampaně před krajskými volbami. Při prezentaci nové knihy rozhovorů "Tato země je naše" v atriu pardubického Domu hudby ho nicméně provázel náměstek hejtmana Pardubického kraje Jaromír Dušek, který vede do voleb v kraji Stranu práv občanů - dříve s přízviskem Zemanovci. Ta se snaží obhájit nebo rovnou získat další místa ve vedení kraje, kde nyní drží tři křesla ve vládnoucí koalici se sociálními demokraty a lidovci.

 

"Když jsme se s panem prezidentem naposledy loučili, říkal, že už v tomto našem volebním období Pardubický kraj nenavštíví. Nakonec se ale rozhodl, že přijede. Má tady spoustu příznivců a přátel,“ radoval se Dušek, který Zemana bude po tři dny na řadě akcí pro veřejnost, schůzkách a návštěvách podniků společně s hejtmanem Martinem Netolickým doprovázet. Což není příliš běžné, zpravidla tolik času při jízdách po krajích tráví s prezidentem jen hejtmani.

 

Zeman návštěvu kraje za předvolební podporu "svých mužů" přímo neoznačil, ale podobnou cestu chystá v říjnu i do Zlínského kraje, kde za SPO kandiduje mimo jiné jeho hradní kancléř Vratislav Mynář nebo poradce Martin Nejedlý. Na Moravu přijede jen pár dní před krajskými volbami.

 

Návštěvou prezidenta v Pardubicích se stejně jako kampaní SPO prolíná téma migrace. Přestože se počet muslimských uprchlíků přicházejících do Česka blíží nule, Zeman a jeho lidé na Pardubicku téma vyzdvihují - po krajském hlavním městě visí plakáty s Duškovou fotografií, doplněnou obrázkem populárního kreslíře Petra Urbana: "Milí migranti, byli jste vybráni pro život v Česku. Budete pokřtěni Vltavou, kdo neskáče, nebude Čech," vyzývá na kresbě postava uprchlíky stojící za sebou v řadě na mostě.

 

Na dotazy lidí, zda se chystá znovu kandidovat, Zeman zopakoval, že to oznámí příští rok v březnu. "Až se tak stane, někteří z toho budou mít obrovskou radost a někteří budou strašně naštvaní," uvedl.

—————

Zpět