Hejtman podal kvůli letáku trestní oznámení

06.10.2016 06:31

 

5.10.2016    Českobudějovický deník    str. 4   Jižní Čechy

    (win)    České dráhy   

České Budějovice – Trestní oznámení na podnikatele Radima Jančuru podal včera jihočeský hejtman Jiří Zimola.

Trestní oznámení je podáno pro podezření ze spáchání trestného činu vydírání a pomluvy. Vyvrcholila tak komunikace hejtmana a podnikatele ohledně autobusové dopravy mezi Českými Budějovicemi a Českým Krumlovem a také je to reakce Jiřího Zimoly na leták, který šíří těsně před volbami Radim Jančura.

            Vyhrocená debata se vede kvůli licenčnímu řízení na autobusovou dopravu na lince PrahaČeské Budějovice – Český Krumlov. Žluté autobusy jezdí na této trase každou hodinu a firma RegioJet (dříve Student Agency) nedostává od kraje žádné dotace. V současnosti ale končí platnost licence, na základě které firma jezdí.

Proto RegioJet v Praze, kde linka začíná, zažádal o licenci novou.

            Při licenčním řízení se k věci vyjádřil i Krajský úřad Jihočeského kraje v rámci přenesené působnosti státní správy. Vydal stanovisko s omezujícími podmínkami, protože v některých konkrétních časech už na trase mezi Českými Budějovicemi a Českým Krumlovem jezdí od léta dvě firmy, jež mají právě s krajem uzavřenou smlouvu o závazku veřejné služby a zajíždějí i do malých sídel na trase. A pokud na některé trase jezdí dopravce, který pro kraj zajišťuje s dotací veřejnou dopravní obslužnost, má kraj právo jiné dopravce omezit.

            „Kraj na to má právo,“ přiznává Radim Jančura, ale nelíbí se mu, že dříve s licencí na této trase nebyl problém. Jihočeského hejtmana proto žádal, aby kraj stanovisko změnil. Jenže Jiří Zimola podnikateli odpověděl, že do chodu úřadu, který je v rámci přenesené působnosti státní správy, nemůže zasahovat. „Kdybych to udělal, dopustil bych se trestného činu,“ upozorňuje hejtman k postupu při licenčním řízení.

Kompetence samosprávy jsou totiž vymezené odděleně. Podnikatel však kontroval letákem, ve kterém mimo jiné nařkl hejtmana z klientelismu a nadržování některým dopravcům. To ale Jiří Zimola odmítá a na leták a debatu s podnikatelem zareagoval výše zmíněným trestním oznámením.

 

—————

Zpět