Letní vlak Mácháč má úspěch, kraj plánuje další turistické spoje

15.08.2016 11:26

 

13.8.2016    Českolipský deník    str. 3   Českolipsko

    (red)    České dráhy   

Kraj už nyní vyjednává s dopravci.

Liberecký kraj – Letní turistické vlaky se v Libereckém kraji těší velké oblibě. Jak přímé spojení z Liberce do Doks, které je letos v provozu poprvé, tak cyklovlak z Liberce do Kořenova výletníci hojně využívají.

Liberecký kraj je proto objedná i pro příští letní sezonu. Přibude i zcela nový spoj, do oblasti Českého ráje. Resort dopravy o podmínkách již s dopravci vyjednává. Do oblíbené rekreační oblasti k Máchovu jezeru míří přímý turistický vlak „Mácháč“ z Liberce o víkendech a svátcích od 25. června, jezdit sem bude do konce letních prázdnin. Je provozovaný dopravcem Die Länderbahn GmbH DLB, který na trasu nasazuje moderní bezbariérové klimatizované vozy Siemens Desiro.

            „Při příznivém počasí vlakem jede více než stovka cestujících. Využívají ho také cyklisté, i když je počet míst pro kola omezen.

Oproti běžným spojům je ve vlaku odlišné složení cestujících, převažují zejména rodiny s dětmi, které zřejmě jízdu vlakem plánují jako součást svého výletu, kam by jinak nejspíš jely autem,“ hodnotí Pavel Blažek, jednatel společnosti Korid LK, která je koordinátorem veřejné dopravy v Libereckém kraji.

            Také do oblasti Kořenovska jezdí pravidelné letní spojení.

Cyklovlak společnosti České dráhy je v provozu od června do září každou sobotu. Využíván je jako spoj, který posiluje kapacitu s možností přepravy jízdních kol. Z vlakového nádraží v Liberci na trasu vyjíždí v 9:05, přičemž v Tanvaldu vytváří těsnou přestupní návaznost, tak aby mohli přistoupit i cestující z rychlíku z Prahy.

Vzhledem k tomu, že se cyklovlak zpátky z Kořenova do Liberce vrací bez cestujících, chce jej Liberecký kraj využít a rozšířit tak o turistické spojení. Nové turistické spojení by mohlo vést po trase Kořenov – Tanvald – Železný Brod – Turnov – Rovensko pod Troskami.

Zpět se bude souprava vlaku vracet z Rovenska pod Troskami přes Turnov do Liberce, a posílí tak dnešní spojení sezónních vlaků. Náklady na provoz výletních vlaků jsou ročně odhadovány

na zhruba 640 tis. Kč.

—————

Zpět