Nechtějí vám uznat průkazku? Volejte supervizora a braňte se

13.03.2015 14:05

13.3.2015    Klatovský deník    str. 2   Klatovsko

    ROSTISLAV KUTĚJ    České dráhy   

Klatovsko – Ačkoli je těžce zrakově postižený, musel se Martin Krammer ze Sušice hádat ve vlaku o pravost svého průkazu. Byl dokonce připraven volat policii.

            Krammer je držitelem průkazu ZTP/P. „V pondělí jsem jel vlakem z Horažďovic předměstí do Plzně. Při kontrole jízdenky jsem pochopitelně ukázal i mou průkazku. K mému nepříjemnému překvapení mi vlakvedoucí řekla, že můj průkaz je nepravý. Vedli jsme o tomdebatu, ptal jsem se jí, jak má tedy vypadat ten pravý. Na to mi neodpověděla,“ řekl Deníku Krammer.

            Debata s vlakvedoucí prý podle Krammera nikam nevedla. „Byl jsem připraven na to volat policii. Podle mého jsou zaměstnanci drah špatně nebo málo proškolení. Stejné konflikty se stávaly v době, kdy končila takzvaná S­karta. Ta průkazku ZTP/P nahrazovala. Za pár týdnů budou vydávány nové průkazky, to se máme zase na co těšit,“ dodal Krammer.

            Deník požádal o vyjádření České dráhy. „Hovořila jsem přímo s vlakvedoucí, cestujícího zná, ví, že má In­kartu, je držitelem průkazu ZTP/P. Při pondělní jízdě měl cestující na zmíněném průkazu přilepený papír s kódy, nad tím se vlakvedoucí pozastavila a označila to za nestandardní. Pokud má cestující připomínky k chování personálu ČD, může využít tzv. Zákaznickou podporu na čísle 840 112 113 nebo vyplnit formulář na https://www.cd.cz, hned na úvodní straně je Kontaktní formulář a je tam i e­mail: mailto:info@cd.cz. Personál Českých drah je pravidelně školený, seznamuje se s typy průkazů a pravidelně podstupuje zkoušky. Přímo ve vlaku může zavolat takzvanému supervizorovi případně kontaktní linku, na které jsou u počítačů pracovníci ČD a lze případné pochybnosti o průkazech konzultovat,“ uvedla drážní mluvčí Radka Pistoriusová.

            To, že by měl na průkazu něco nalepeného, ale cestující rezolutně odmítá. „To není pravda, je nemožné cokoli lepit na průkaz. Jsou na něm pouze kódy, které na něj dává vydavatel. Průkazku jsem držel v ruce, asi na metr od ní. Ona si ho pak vzala a řekla, že je nepravý. Pro mě je ten průkaz důležitý, ostatně jako pro každého postiženého. V praxi mi zaručuje slevu na jízdném a mohu si s sebou vzít průvodce, což na neznámých vlakových tratích dělám. Ve vlaku nebo autobusu mohu sedět na místech pro invalidy. Kdyby se měla situace s průkazkou opakovat, podám okamžitě stížnost,“ dodal Krammer. Podle dat z Úřadu práce je v České republice téměř dvě stě padesát tisíc držitelů průkazek. Momentálně jsou mezi lidmi tři různé typy průkazů, každý má jiný rozměr a podobu. Od 1. dubna budou vydávány průkazy nové, které budou jednotné. Lišit se budou jen podle rozsahu postižení. Postižení si budou muset průkazky vyměnit.

—————

Zpět