Nová železniční trať mezi Ostravou a mošnovským letištěm už je v provozu

13.04.2015 08:07

13.4.2015    Mladá fronta DNES    str. 4   Moravskoslezský kraj

        ČD Cargo   

Poté co železničáři prověřili, že provozem elektrických lokomotiv nedojde k narušení rádiové komunikace mezi piloty a leteckými dispečery, vyrazila dnes oficiálně na svou první cestu mezi Ostravou a letištěm Mošnov patrová souprava City Elefant.

 

V budoucnu by měly po trati jezdit také soupravy RegioPanter. „Výbor regionální rady kraje schválil Českým drahám finanční podporu na nákup dvou elektrických jednotek RegioPanter. Ty by měly na trati jezdit už od roku 2016,“ říká náměstek hejtmana pro dopravu a životní prostředí Daniel Havlík.

            Moravskoslezský kraj se tímto stal prvním regionem v Česku, který má mezinárodní letiště napojené na železnici. „Za více než půl miliardy korun, kterou investoval společně s Evropskou unií v poměru 15 ku 85, tu vznikl přestupní terminál s novou železniční stanicí Mošnov Ostrava Airport. Dělníci museli postavit téměř tři kilometry nové elektrifikované trati ze Sedlnice na letiště, včetně nového silničního nadjezdu,“ upřesnil náměstek hejtmana Ivan Strachoň. Z vlaku se ode dneška dostanou cestující na letiště takzvaně „suchou nohou“, neboť součástí stavby je i kryté propojení vlakového a letištního terminálu.

            „Pro firmy z obchodně-podnikatelského areálu poblíž letiště je otevření vlakového nádraží dobrou zprávou. Především proto, že díky železnici tady došlo k posílení místní dopravní obslužnosti. To ocení hlavně zaměstnanci pracující v průmyslové zóně,“ pochvaluje si Ivan Knižátko, ředitel Společnosti pro využití letiště Ostrava-Mošnov.

„Nová železnice až na letiště je další výhodou pro jednání s leteckými dopravci. Díky vlakovému spojení přímo k odletovému terminálu můžeme při dalších jednáních o nových leteckých linkách akceptovat i pozdější, noční časy letů,“ doplnil generální ředitel Letiště Leoše Janáčka Pavel Schneider.

            A pozitivum nové trati vidí i provozovatelé cestovních kanceláří. „Odlety na dovolené z Mošnova nabízíme už řadu let,“ říká Lenka Šmídáková ze společnosti Čedok. „Dá se říct, že otázka, kam lítáte z Ostravy, je jedna z prvních, kterou od zákazníků v kraji slýcháme. Je to pochopitelné, a tak se každým rokem snažíme zájemcům o leteckou dovolenou vyjít maximálně vstříc,“ dodává Lenka Šmídáková.

            „Železniční spojení jsme nestavěli proto, aby se nám peníze vrátily okamžitě. Tato investice do infrastruktury kraje přinese rozvoj během následujících let,“ poznamenal náměstek hejtmana Ivan Strachoň.

 

—————

Zpět