Odpadky, výkaly, zápach...

11.08.2016 13:42

... Pancéřový vlak ve Zvolenu před výročím SNP připomíná smetiště

10.8.2016    novinky.cz    str. 0   Zahraniční - Evropa

    ivi    České dráhy   

V okolí pancéřového vlaku, který ve Zvolenu připomíná období Slovenského národního povstání (SNP), se šíří zápach a všude jsou odpadky. Vedení města slíbilo, že před blížícím se 72. výročím vypuknutí SNP dá tuto památku vyčistit a okolí upravit. V pancéřovém vlaku už delší dobu přespávají bezdomovci, kteří mají pravděpodobně nepořádek na svědomí.

 

”Vnitřek vlaku je jedno velké smetiště. Vedle vlaku najdeme rozházené šaty, ponožky, rozbité láhve, výkaly. Vrcholem všeho je, že z podlahy přímo před očima turistů visí například použitý toaletní papír, ponožky, hadry a další odpad,“ řekl agentuře TASR městský zastupitel Matej Snopko. Povrch vlaku je posprejovaný a pamětní deska je rovněž ve špatném stavu.

 

Zmíněný zastupitel i obyvatelé Zvolenu upozornili na alarmující stav městský úřad. „Podle mých informací by mělo město zjednat nápravu už tento týden,“ uvedl Snopko. „Uvidíme, jestli se tak stane, nebo budou iniciovat úklid samotní Zvolenčané,“ dodal.

 

Včera som bol pri našom povstaleckom vlaku aj s redaktorom TV Markíza. To, čo sme nasnímali, nepotrebuje žiadny komentár...

 

Zveřejnil(a) Matej Snopko - Zvolen pre ľudí dne 9. srpen 2016Mluvčí městského úřadu Martin Svatuška sdělil, že úřad hned po obdržení podnětů občanů zařadil vlak na seznam, podle kterého jsou čištěny objekty ve městě. „Ne vždy je možné z časových a hlavně personálních důvodů vyhovět podnětům ihned. Čištění vlaku tak bylo naplánováno na 11. srpna,“ vysvětlil Svatuška s tím, že město také přijme opatření, aby se už nikdo neoprávněně do vlaku nedostal.

 

Dvaasedmdesáté výročí Slovenského národního povstání připadá na 29. srpna.

 

V průběhu SNP byly postaveny celkem tři pancéřové vlaky s názvy Štefánik, Masaryk a Hurban.

 

Odjezd pancéřového vlaku Štěfánik do Nizozemska v dubnu 2013. Zdroj: Ivan Vilček, Právo

 

Pancéřový vlak pod zvolenským zámkem není originál. Je replikou vyrobenou pro potřeby filmařů z roku 1974. Originální tankový a kulometný vůz jsou umístěny v prostorech železničních opraven Zvolen.

—————

Zpět