Pernerovi čestné občanství i socha

06.09.2016 20:21

6.9.2016    Právo    str. 10   Východní Čechy - Královéhradecký kraj, Pardubický kraj

    Zdeněk Seiner    České dráhy   

Ve středu 7. září uplyne 201 let od narození projektanta a stavitele železničních tratí Jana Pernera. V ten den se konečně stane čestným občanem města Pardubic. Čestné občanství bylo Pernerovi, geniálnímu projektantovi a staviteli železnic, který se významně podílel na rozkvětu Pardubic, uděleno už v závěru minulého roku, ale teprve teď bude listina oficiálně předána rodině Pernerových.

            „Pardubický kraj má to štěstí, že je spojen s celou řadou významných osobností napříč všemi lidskými činnostmi. Své rodiště zde mají významní hudební skladatelé, sportovci či malíři a vynálezci. Celá řada z těchto významných osob je spojena také s rozvojem dopravy, která k našemu regionu neodmyslitelně patří,“ připomíná hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD). „Pardubice se s patřičnou pokorou nazývají kolébkou moderní dopravy. To díky průkopníkům železnice a létání Janu Pernerovi a Janu Kašparovi, kteří svůj profesní život spojili s Pardubicemi,“ doplnil jej primátor města Pardubic Martin Charvát (ANO).

            Vzpomínka na Jana Pernera začne v 10.30 pietním aktem u jeho hrobu na Městských hřbitovech v Pardubicích. „Jan Perner si naši úctu zaslouží. Díky němu jsou dnes Pardubice významným městem a dopravní křižovatkou. Perner vizionářsky projektoval trať z Olomouce do Prahy právě přes Pardubice, kterým tím zajistil nebývalý rozvoj. Škoda, že zemřel ve věku třiceti let. Dokázal by ještě mnoho velkých věcí,“ řekl Právu náměstek hejtmana Pardubického kraje zodpovědný za dopravu Jaromír Dušek (SPO).

            Středem odpoledního programu se stane prostor hlavního nádraží v Pardubicích. Pořadatelé tu od 13 hodin chtějí veřejnosti prezentovat vizualizace nového projektu Přednádraží i budoucí podobu sochy Jana Pernera, která bude součástí nového prostoru dopravního terminálu. „Rada města už vybrala stavební firmu, která se rekonstrukce přednádražního prostoru jako dopravního terminálu ujme. Projekt má platné územní rozhodnutí, čekáme jen na stavební povolení. Pokud vše půjde podle plánu, budeme mít moderní prostor současného náměstí Jana Pernera hotový ještě před letními prázdninami příštího roku,“ prozrazuje náměstek primátora Jan Řehounek (ANO).

 

Škoda, že zemřel ve věku třiceti let. Dokázal by ještě mnoho velkých věcí Jaromír Dušek

—————

Zpět