Přerazil závory a minul vlak s lidmi

05.02.2015 16:35

5.2.2015    Brněnský deník    str. 4   Jižní Morava

    LENKA GRABCOVÁ ZPRAVODAJOVÉ ROVNOSTI    České dráhy    

Veselí nad Moravou – Po kolejích se k železničnímu přejezdu se spuštěnými závorami a blikajícími červenými světly blížil osobní vlak. Po silnici zase nákladní auto s návěsem. Jeho šestadvacetiletý řidič předevčírem ráno závory ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku přerazil a zůstal stát pár metrů za kolejemi.

 Za kamionem vzápětí projel motorový vlak. „Cestovalo v něm přibližně třicet lidí,“ informoval včera o případu mluvčí hodonínských policistů Petr Zámečník.

 Dodal, že řidič nákladního auta nedbal na signalizaci a přední částí narazil do závory, kterou zlomil. Zastavil se až za železničním přejezdem. „Ke srážce ani ke zranění lidí jen shodou náhod nedošlo. U řidiče kamionu jsme provedli dechovou zkoušku na alkohol i test na drogy. Obě měly negativní výsledek,“ informoval hodonínský policejní mluvčí.

 Zároveň upozornil, že policisté berou v úvahu i možnost mikrospánku. „Muž se také nemusel plně věnovat řízení,“ poznamenal policejní mluvčí Zámečník. Celková škoda na nákladním autě a sražené závoře se vyšplhala na třicet tisíc korun. „Celou událost také prověřujeme pro možné podezření z poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení z nedbalosti,“ uvedl Zámečník.

 Mluvčí Správy železniční dopravní cesty Jakub Ptačinský sdělil, že nemají vytipovaný žádný železniční přejezd, kde by lidé vyloženě zkoušeli projíždět před vlakem pravidelně. „Jednoznačně jsme pro přísnější postihy za to, když řidiči projíždějí přejezd na červenou. Nejen, že může člověk ublížit sám sobě i jiným, ale navíc vznikají i velké škody,“ uvedl mluvčí Ptačinský. O nehodě se dozvěděla i Vendula Gregorovičová z Veselí nad Moravou. „Takové neuvážené chování řidičů naprosto odsuzuji. Jezdím vlakem pravidelně a to co se stalo, je pro mě nepochopitelné,“ svěřila se Gregorovičová.

 I když případ ve Veselí nad Moravou skončil dobře, mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal připomněl tragický loňský rok. Tehdy na železničních přejezdech v Jihomoravském kraji zemřelo při deseti nehodách sedm lidí a další čtyři se zranili. „Letos evidujeme jednu nehodu, která skončila lehkým zraněním,“ sdělil Drápal.

 Podle něho mohou za drtivou většinu nehod neukáznění účastníci silničního provozu, kteří porušují hned několik ustanovení.„Jednímznich je například ignorování světelné a zvukové signalizace přejezdového zabezpečovacího zařízení,“ řekl Drápal. 

—————

Zpět