Senioři na Skalce

14.09.2013 10:57

Ve dnech 10. 8. - 17. 8. 2013 proběhla rekreace seniorů v zařízení Skalka  V Rajeckých Teplicích. Využili jsme nabídky k některým procedurám, které jsme si mohli vybrat. Nutno konstatovat, že jídlo, ubytování, obsluha, vlastně celý personál se Vám věnuje a služby jsou na vysoké úrovni.

Navštívili jsme vlakem Muzeum v Rajci, které má regionální charakter. Shromažďuje sbírky přírodovědné, historické a etnografické. Sběrnou oblastí je Rajecká dolina od obce Poluvsie po Čičmany. Muzeum sídlí v budově bývalého pivovarského domu, který byl v roce 1993 vyhlášený za kulturní památku. Mnozí při prohlídce exponátů si zavzpomínaly na své prababičky, babičky, prostě mládí. Muzeum dává mnohé informace a představu o životě v regionu.

Byly plánovány výlety autobusem do okolí. Jeli jsme také 7 km na pľtích po Váhu a díky vorařům jsme zažili při hodinové plavbě spoustu legrace. Navštívili jsme hrad Strečno, kde byl nádherný výhled do okolí. Někteří byli u památníku, postaveném na vršku Zvonica, který je jako znak vděčnosti francouzům za pomoc poskytnutou ve Slovenském národním povstání. Krásný výhled na obec Strečno a okolí.

Ve volných chvílích byla možnost si udělat i individuální výlety, což se také realizovalo. Návštěva okolních památek, naučné cesty, výstup na Skalky, delší pochody do okolí, místní autobusovou linkou do Čičman – skanzenu s lidovou architekturou. Někteří ještě přidali i koupání v Rajci na koupališti Veronika, nebo přímo v Rajeckých Teplicích na Lauře, kde byla na ubytovací průkaz ze Skalky sleva. Informace o výletech a možnostech najdete na https://cz.fotoalbum.eu/RT_Skalka. Bylo též zajištěno koupání v lázních Aphrodite, kdy dvě hodiny jste ve Vodním světě. Zde to nemá chybu.

Za nádherného počasí jsme se vydali z Vrátné doliny lanovkou na Snilovské sedlo (1524 mnm) a zde jsme měli možnost udělat si nějaké túry podle námětů. Někteří se vydali k chatě pod Chlebom, jiní na vrchol Chleb a nebo na Velký Kriváň (1709 mnm). Našli se i tací, kteří se vydali na túru větší a to po modré značce  na Starý Dvor či po zelené (zkráceně) rovněž na Starý dvor. Všichni účastníci byli se svým výkonem a trasou nadšeni a spokojeni. Některé to stálo více sil, ale v cíli si dali svorně Corgoně. Autobusem jsme se vrátili na večeři.

Další výlet jsme absolvovali na Fačkovské sedlo s výstupem na Kĺak. Jedná se o nejvyšší vrchol v regionu, kde je nutné překonat na pětikilometrové trase cca 550 m. Ovšem stojí to za to. Ti kteří na tuto túru si netroufali, tak navštívili  obec Rajeckou Lesnou, kde v roce 1995 bylo za pomocí zdejších i okolních obyvatel vystavěno  monumentální řezbářské dílo, které je pýchou obce. Tento Slovenský Betlehem je uváděn jako učebnice dějepisu a zeměpisu, zrcadlem umu a umění řezbářských tradicí. Dílo je široké 2,5m, vysoké 3m a dlouhé 8 metrů. Kromě této světové rarity sem ročně přicházejí tisíce lidí, aby navštívili kostel Narození Panny Marie s milostivou sochou Frivaldské Panny Marie ze 16. století. V roce 2002 byl kostel vyhlášen za Baziliku minor (basilika menší). Poutníky také přitahuje i kalvárie s křížovou cestou, kde na konci se nachází kostelík Nanebevstoupení Páně. Tak jsme také vystoupali, posvačili a sestoupili z Křížové cesty k prýštícímu léčivému prameni.

Když jsme se všichni sešli z cest a tras, tak jsme autobusem dojeli ke gejzíru, který se nachází asi 4 kilometry nad obcí. Dosahuje výšku asi 6 metrů a vždy v zimě vytváří ledovou sochu. Můžete se kliknutím podívat sami. https://www.youtube.com/watch?v=pgXdTNH-R8o. To byla vlastně tečka za našimi výlety. Po návratu a večeři jsme společně poseděli a spokojeně zhodnotili pobyt. Bylo to fajn a škoda, že jste s námi nebyli. Snad se zúčastníte příští rok.

kh

—————

Zpět