Unikátní Slovenská strela se možná již brzy dočká obnovy

23.08.2016 13:21

 

23.8.2016    Týdeník okresu Nový Jičín    str. 1   Titulní strana

    IVANA REKOVÁ    České dráhy   

Kopřivnice – Jedinečný kolejový vůz Slovenská strela, dominanta města Kopřivnice, slaví v letošním roce osmdesáté výročí od uvedení do provozu.

            Ke svým kulatinám by mohl tento unikát dostat zcela nový kabát a co víc, opět by mohl vyjet také na železniční koleje. Kopřivnická automobilka Tatra Trucks, která je majitelem tohoto exponátu, jej nechce nechat na pospas postupnému chátrání a připravila projekt na jeho kompletní revitalizaci. „Projekt máme již připravený, nyní čekáme na vypsání správné dotační žádosti. V první fázi, která proběhla na jaře, bohužel Slovenská strela v seznamu národních kulturních památek nebyla, a proto nyní čekáme na vypsání druhého kola,“ řekl ekonomický ředitel Tatra Trucks Radek Strouhal.

Tento historický rychlovlak, který je vůbec jediný dochovaný svého druhu na světě, parkuje již řadu let u Technického muzea v centru Kopřivnice, kde však působením klimatických vlivů pozvolna rezaví a chátrá. Společnost Tatra Trucks proto přichází s projektem, jenž počítá s celkovou rekonstrukcí vozu a rovněž s jeho uvedením do provozuschopného stavu. „Nešlo by pouze o natření exponátu, které tady proběhlo někdy před patnácti lety, ale o kompletní rozklad, renovaci a doplnění dílů, které jsou už tak opotřebené, že by nebyly schopné provozu,“ doplnil Radek Strouhal. Ten také následně potvrdil, že by restaurovaná Strela změnila místo dosavadního působení a skončila by ve skleněném depu, jež by vyrostlo v samotném areálu kopřivnického podniku, a to u objektu bývalé slévárny. Tam by naopak, v případě schválení dotace z Integrovaného regionálního operačního programu, mohlo vzniknout nové muzeum s exponáty kopřivnického závodu v podobě sbírek automobilů značky Tatra.

            Ačkoliv skleněný pavilon s vystaveným železničním motorovým vozem bezprostředně souvisí s projektem nového tatrováckého muzea, jedná se o samostatný záměr a dva odlišné projekty kopřivnické automobilky.

 

***

 

1936 – výroba Slovenské strely v podniku Tatra Kopřivnice

 vyrobeny dva kusy, dochoval se jediný exemplář

 železniční motorový vůz

 maximální rychlost 130 km/hod.

 kapacita 72 lidí

 úsek mezi Prahou a Bratislavou zvládl za čtyři a čtvrt hodiny

 váha vozu 36 tisíc kg

2010 – prohlášen za národní kulturní památku

 

—————

Zpět