Vlakem z Brna do Bratislavy v roce 2020 o deset minut rychleji

21.10.2016 13:06

 

20.10.2016    tyden.cz    str. 0   Doprava

    ČTK    České dráhy   

Cesta vlakem z Brna do Bratislavy by měla být po roce 2020 zhruba o deset minut rychlejší.

 

Cesta vlakem z Brna do Bratislavy by měla být po roce 2020 zhruba o deset minut rychlejší. Slováci totiž předpokládají, že v roce 2018 začnou modernizovat trať od státní hranice po Devínskou Novou Ves na rychlost až 200 kilometrů za hodinu, řekl generální ředitel Železnic Slovenské republiky Miroslav Kocák na bratislavské konferenci o železniční dopravě.

 

Cestu dlouhou 141 kilometrů mají vlaky EuroCity v budoucnu zvládnout se zastavením v Břeclavi a Kútech za hodinu a čtvrt.

 

Od řeky Moravy do Kút bude rychlost 160 kilometrů za hodinu, dále směrem na Bratislavu se pojede v některých úsecích až dvoustovkou. Z Prahy by se měla doba cesty díky stavbě zkrátit ještě výrazněji pod čtyři hodiny. V dalších letech chtějí Slováci na dvoustovku postupně zmodernizovat trať dál přes Nové Zámky až na maďarskou hranici.

 

Z české strany je koridor modernizovaný až na státní hranici. Problémem zůstává nový most přes Moravu. "Hranice vede středem řeky a druhou otázkou je požadavek zvýšit most tak, aby pod ním mohly jezdit v budoucnu vyšší lodě. Měl by být až o sedm metrů vyšší než doposud," řekl generální ředitel Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Pavel Surý.

 

Další zrychlení na trase Praha - Brno - Bratislava by mělo přinést vylepšení úseku z Brna do Břeclavi na 200 kilometrů za hodinu do roku 2030. "Mezi Prahou a Brnem chybí modernizovat ještě úsek z Chocně do Ústí nad Orlicí. Měla by ekonomicky projít podoba dvoukolejného tunelu," řekl Radek Čech ze SŽDC.

 

Předpokládá, že v roce 2023 už bude stavba určitě alespoň rozestavěná. "Chystáme ještě modernizaci uzlu v Pardubicích a v České Třebové, což uspoří další minuty," dodal Radek Čech.

—————

Zpět