Vycházka do přírody – Lesního baru

05.06.2014 16:47

 

Na nádraží v České Třebové se dne 20.05.2014 sešlo 20 seniorů, členů OSŽ DKV Česká Třebová. Odjeli jsme vlakem přes Zábřeh na Moravě a Hanušovice do cílové stanice Horní Lipová. Za Hanušovicemi, kde se železniční trať zakusuje nesčetnými oblouky do pohoří Jeseníků a stoupá nahoru, jsou nádherné pohledy na krajinu, která je nedotčena exhalacemi. Louky a lesy mají svou zdravou barvu a ještě když svítí sluníčko, jako při naší cestě, je to nádhera. Železniční stanice Horní Lipová je v nadmořské výšce 610 metrů. Odtud vede pěkná asfaltová cesta k Lesnímu baru, který je vzdálen asi 2 km. Aby putování nebylo jednotvárné, jsou tu různá zpestření. Dřevěné houby, na které si může každý sednout, lemují cestu až nahoru. Dále je v dolní části jehličnatého lesa Šiškožrout. Je to malý bůžek s otevřenou pusou, do které se kolemjdoucí trefují šiškami. Postupně pak cesta stoupá nahoru, mění se i les na listnatý, převážně bukový. Tam je také 180 roků starý ohromný buk – nabíjecí strom, kterému se říká strom plodnosti. Léčí bolesti hlavy a nespavost, působí proti stresu, prospívá při léčbě vysokého krevního tlaku. Cesta stále stoupá a v nadmořské výšce 755 metrů nad mořem se nachází Lesní bar. Před vstupem do baru je turistický rozcestník, ale také houbařský ukazatel, kterým směrem rostou pravé hřiby a kterým směrem jsou houby jedovaté.

            Lesní bar byl postaven v roce 2006 lesním revírníkem panem Pavlíčkem. Ten dříve, když jel do svého revíru na kole, si v tomto místě nechával v potoce chladit pivo a po obchůzce lesa si ho vypil. Potom se pivo začalo ztrácet, ale vždy tam byl ponechán finanční obnos. To ho přivedlo na myšlenku vytvořit tento přírodní skvost – Lesní bar. Dnes tam jsou na opečení klobásy, k tomu chleba, hořčice; káva, smetana, cukr, tatranka. Dále potom Jesenická bylinná, Tomašovská hořká (recepty na tyto likéry byly nalezeny na půdě jedné z chalup ve vesnici, při jejím prodeji v roce 1997), lahvové pivo a nealkoholické nápoje, vše chlazené ve zdejším potoce. Je zde stoprocentní samoobsluha. Takže od naštípání dříví, rozdělání ohně, opečení klobás, uvaření kávy si každý dělá všechno sám. Podle vyvěšeného ceníku si počítá i útratu a zaplatí do připravené kasičky. Lesní bar je v provozu celoročně. Je to otevřený dřevěný srub, který nemá všechny stěny. V rohu je krb, ve kterém je možno při chladnějším počasí nebo dešti si zatopit. V zimním období přístupovou cestu upravuje sněžná rolba. Je možno si vypůjčit sáňky a při zpáteční cestě je to pěkné svezení. My jsme zpátky šli zase pěšky a každý si mohl kolem potoka natrhat kytičku medvědího česneku, kterého tam roste velké množství.

Za tento výlet musíme poděkovat předsedkyni senior klubu OSŽ DKV Česká Třebová paní Blance Tomkové, která všechno vymyslela a také zajistila. Příští výlet bude za památkami do Brna – vila Tugendhat.

Mirek Hampl

—————

Zpět